Odborníci radí, jak se seznámit sami se sebou a s potenciálními partnery.

Zapomeňte na „pravidla.“ Přestaňte věřit tomu, že „se mu prostě nelíbíte.“ Zapomeňte na všechny rady pro osobní rozvoj, které vás nutí měnit se v dokonalý protějšek pro vašeho pana dokonalého (či paní dokonalou).

Lidé, kteří mají upřímnou radost ze svých vztahů, věnují více energie svému vlastnímu rozvoji, než snaze dosáhnout určitého vzhledu, aby k sobě přilákali lásku. Místo toho, abyste se soustředili na hraní všemožných her, kterými k sobě přilákáte nového partnera, se zaměřte na následujících pět principů a uvidíte, že po nějaké době se vhodný partner ve vašem životě objeví sám.

Naučte se porozumět sami sobě, sexuálně a emocionálně

Pokud jste si zatím nedali tu práci, abyste porozuměli svým emocím a své sexualitě, budete do každého nového vztahu vstupovat jako emocionálně závislí lidé. Pravděpodobně budete nerealisticky věřit tomu, že váš partner bude vědět, jak vám porozumět a udělá vás šťastnými – i když ani vy sami nevíte, jak na to. Je velmi důležité komunikovat se svým partnerem o svých emocích a sexuálních touhách. Doufat, že ostatní intuitivně vycítí, kdo jste a jaké jsou vaše sexuální potřeby, je fantazie. Snažte se uvědomovat si své emocionální reakce na lidi a události ve vašem životě. Pozorujte a hodnoťte své emocionální reakce. Zamýšlejte se nad svými pocity a mluvte s lidmi o tom, jak se cítíte, nebo co na sobě pozorujete. Zároveň ale neočekávejte, že vás ostatní lidé dokážou spravit a vyřešit vaše problémy.

Věřte tomu, co o sobě lidé říkají a jak se projevují

Je běžné, že když se nám někdo líbí, snažíme se racionalizovat si jeho špatné chování. Když se k nám někdo chová neuctivě, nebo nás opakovaně zklamává, měli bychom to brát jako jasnou známku toho, jaký člověk to je. Když se snažíte s někým mluvit a tento člověk vás ponižuje, nebo racionalizuje své špatné chování, měli byste to brát vážně – rozhodně to pro vás není vhodný partner. Pokud muž řekne, že „nehledá nic vážného,“ nebo tvrdí, že „potřebuje spoustu prostoru,“ nechejte ho jít. Tento člověk s vámi není na stejné vlně a pravděpodobně nehledá to samé, co vy. Věřte tomu, o co sobě lidé říkají. Pokud se chovají nedospěle nebo neuctivě, nebo říkají věci, kterými vám ubližují, nechejte je jít. Není na vás, abyste někoho učili, jak se chovat k jiným lidem. Vaším úkolem je pracovat pouze na svém vlastním rozvoji.