Výzkumy nám pomáhají rozpoznat skutečnou lásku od pobláznění.

Jste zamilovaní? Jak to poznáte?

Není pochyb o tom, že prvotní fáze vztahu mohou být matoucí. Pravděpodobně budete mít zmatek ve svých vlastních pocitech a budete přemýšlet nad tím, co si o vás váš protějšek myslí. Vaše emoce budou těžko dešifrovatelné a snažit se se kategorizovat jako lásku, nebo jen jako pobláznění, nebude snadné. Je to, co cítíte, skutečná láska, nebo máte jen sklony k pobláznění a měli byste postupovat velmi opatrně?

Na základě nedávných výzkumů (zaměřených na heterosexuální vztahy) vám zde přinášíme několik otázek, které vám mohou pomoci se rozhodnout:

Děláte náhle nové věci?

Když se lidé zamilují, často překračují svoji zónu komfortu a zkoušejí s novým partnerem věci, které ještě nikdy nedělali. Možná budete zkoušet nová jídla, sledovat nové seriály, nebo zkoušet nové činnosti, jako je běh, rybaření, nebo hazardní hry. Lidé, kteří se zamilují, většinou tvrdí, že mají radost z nových věcí, které s partnerem zkoušejí.

Jste v poslední době velmi vystresovaní?

Zamilovat se je skvělé a příjemné, ale výzkumy spojují tento pocit s vyšší hladinou stresového hormonu kortizolu. Pokud jste tedy úzkostliví, napjatí, nebo neklidní, může to být normální reakce na zátěž spojenou s opakovanými setkáními s někým, na jehož názoru vám skutečně záleží.

Cítíte se s tímto člověkem velmi motivovaní?

Přechod z nezávazného vztahu do pravé lásky může mít chemický základ: výzkumy naznačují, že v prvotních fázích vztahu jsou zapojeny oblasti mozku bohaté na dopamin – tyto oblasti, jinak známé jako „centra odměn“ mozku, mají vysoký motivační potenciál. Jakmile je pár již delší dobu „zamilovaný,“ intenzita těchto emocí začne klesat a zapojí se jiné oblasti mozku, které jsou spojovány s pevnějším emocionálním svazkem.

Jak intenzivní jsou vaše emoce?

Lidé, kteří trpí úzkostmi spojenými se závazky (například zpochybňují svoji vlastní hodnotu ve vztazích), prožívají větší vášeň ze začátku nového vztahu. Pokud to není váš případ, nedostatek intenzivních pocitů nemusí nutně znamenat, že nejste zamilovaní – ne každý prožívá zamilovanost stejným způsobem. U lidí, kteří se vyhýbají závazkům, zamilovanost většinou probíhá méně intenzivně.